A múltkor éppen Szabadegyháza környékén autóztam és a tájat és a növényeket figyeltem. A környéken virágzó mezőgazdaságot láttam változatos gabonanövényekkel, napraforgóval. Ekkor eszembe jutott Dr Ángyán József valamelyik nyilatkozata, melyben arról beszélt hogy az alkoholüzemek környezetében a monokultúrás kukoricatermesztés környezetterhelő hatására elsivárosodik a vidék, és olyan területeket használnak bioetanol gyártásra melyen nemzetbiztonsági szempontból is fontos élelmiszert gyártanának. Ezt mondja Dr. Ángyán József Vidékfejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára, aki jelentős szaktekintély mezőgazdasági körökben, a SZIE Környezettudományi Doktori Iskolája egyik alapítója, környezetgazdálkodási tudományági részterületének irányítója, számos környezetvédelmi szervezet tagja és tisztségviselője satöbbi, satöbbi.
Hungrana egy oldalon búzamezővel ölelve |
Én nem láttam sivár mezőgazdasági területet, és nem úgy tűnt, hogy a környéken a kukoricatermelés dominánsabb lenne, mint máshol.
A monokultúra jellemzője, hogy egy adott mezőgazdasági területen csak egyféle növényt termesztenek hosszabb ideig. Rendszeresen járok arra és sokszor fotóztam a gyárat is távolról, tavaly például nem láttam napraforgót a környéken. De a hazai gazdáknak nyilvánvalóan nem érdeke a terület végsőkig való kihasználása, főleg annak szellemében, hogy a vetésváltásban termesztett kukoricának a termése is több.
Az államtitkár úrnak bizonyára komoly tapasztalata van ezen a téren, de mielőtt ilyesmit nyilatkozik, ezért nem ártana ha kicsit tájékozódik, ne adj' isten körbenézni az említett területen.
Az alkoholgyártás nem most kezdődött a környéken, a Kisperkátai Szeszgyár és Finomító már 1912-ben gyártott alkoholt cukorrépából majd utódja a Szabadegyházi Szeszipari Vállalat 1971-től foglalkoznak kukorica feldolgozással, mára Európa legnagyobb kukorica feldolgozója lett a Hungrana, körülbelül évi 1 millió tonnával. Vagyis igény lenne a környékbeli kukoricára, de csodák csodájára a földek kirablása mégsem történik meg.
Dr Ángyán József 2011. február 25-én a "Tegyünk a sokféleségért!" két napos szegedi fórumon így nyilatkozott: "A rövidesen napvilágra kerülő agrár stratégiának fontos eleme lesz a tájgazdálkodás, amelynek alapja, hogy őshonos növény- és állatfajtáinkat őrizzük meg, terjesszük el és ezek segítségével minőségi mezőgazdaságot építsünk." A célokkal tökéletesen egyetértek de az biztos, hogy nem a jelenlegi bioetanol ágazat lesz mely a legnagyobb problémát fogja okozni. Fenhetjük a fogunkat a gonosz multikra, a külföldi tőkével épülő feldolgozókra, de egyelőre kizárólag ezek az üzemek melyek masszív felvásárlói hátteret jelentenek a magyar gazdáknak.
2007-ben közel 40 bioetanol üzem engedélyezése történt amiből nem valósult meg semmi. Erről kivételesen nem a multik és a monokultúra tehet.