Az idegen anyag rendszerbe jutása nem egyértelműen szándékos, akár történhet lefejtés közben gondatlanságból vagy például a tartály meghibásodásából is. Az új, 2011. szeptember 06-án megjelent Országos Tűzvédelmi Szabályzat (28/2011. (IX.6.) BM rendelet) szerint a tulajdonos felel a töltőállomáson kapható üzemanyagért, így az üzemanyag hamisítás kockázata - főleg nagyobb hálózatok esetén - nem éri meg. Egy szabványon kívüli üzemanyag regisztrálása esetén a kutat 30 napra bezárhatják, büntetést szabnak ki rá, sőt gondoskodnia kell az adott üzemanyag megsemmisítéséről is. A rövidtávú haszon reményében kevesen vállalják fel, bár a napokban is hallottunk híreket hamis gázolajról.
A bal oldali nagyobb henger a sűrűség mérő a jobb oldali úszó az üzemanyag szintet méri |
A víztartalom mérése - hagyományos üzemanyagnál -, benzinkutaknál alkalmazott korszerű szintmérési rendszerek esetében viszonylag egyszerűen, egy úszó segítségével megoldható. Az E85-tel már nem ilyen egyszerű a dolog, mivel az alkohol hidrofil, azaz vízmegkötő a víz kimutatása ezzel a módszerrel nem lehetséges. A magas alkoholtartalmú üzemanyagok esetében a legegyszerűbben a sűrűségből lehet megállapítani a víztartamot. Erre több megoldás létezik, például amikor is egy speciális szondát szerelnek a tartályba ami pontos vízmeghatározásra képes. Ez a rendszer Magyarországon is elérhető, ráadásul nem is veszetten drága, mégis hiába van egyre elterjedőben a digitális szintmérés az E85 víztartamának on-line mérésére még egy megrendelés sem érkezett.
Aki többet szeretne megtudni az on-line szintmérésről és az E85 benzinkúti víztartalom mérésről az keresse a Műszaki Magazin legújabb januári-februári közös számát.
A cikk remélhetőleg később a www.muszaki-magazin.hu oldalra is kikerül, és akkor ide is belinkelhetem.