A napokban kaptam egy sajtóközleményt amit az RTL hiradója is megtámogatott.
A tudósítás arról szólt, hogy növényi hulladékból állítanak elő bioetanolt a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) kutatói. Az új technológiának köszönhetően az élelmiszeripari nyersanyagok termelésekor illetve feldolgozásakor keletkező hulladékot dolgozzák fel, és állítanak elő környezetbarát energiát. A hároméves kutatómunka eredményét a héten hozták nyilvánosságra az egyetem kutatói.
ÜZEMANAYG?
Az eljárás nem világszenzáció, a Michigan State University jelentős előrelépéseket ért el lignocellulóz alapú bioetanol gyártásban, sőt a Honda is foglalkozik ezzel. Ráadásul Békéscsabától 20 km-re, Újkígyóson ilyen kísérleti üzemet telepítenének. Tudomásom szerint Olaszországban is van egy működő, kísérleti üzem.
Mindentől függetlenül nagyszerűnek tartom, hogy Magyarországon, fiatal kutatócsoport kezdett a témával foglalkozni. Természetesen azonnal megkerestem a kutatás vezetőjét Dr. Hodur Cecíliát, a SZTE Mérnöki Kar dékánhelyettesét aki megígérte, hogy további részleteket árul el a fejlesztésről, amiről hamarosan beszámolhatunk.
A hír megjelenése ismét megbolygatta az etanol állóvizét. Két friss anyagot is ajánlok a témában.
Az egyik, Hőnyi Gyula cikke a Napi Onlájnban: "Még mindig lehetnénk bioüzemanyag nagyhatalom" címmel a másik Ötvös Zoltán cikke a Népszabadság Online-on: "Cukorcirokból bioetanol" - "Leraboljuk a természetet, vagy csak a felesleget használjuk fel?"
Felesleges kommentálnom a cikkeket, mert jól vázolják a jelenlegi helyzetet. Különösen érdekes viszont Népszabadság cikkében Fidrich Róbert, a Magyar Természetvédők Szövetség programvezetőjének hozzászólása, aki "az emberiség egyik önpusztító formájának" tartja a biomassza energetikai felhasználását. Nocsak, Róbertnek biztos van jobb ötlete, amiről mi is szívesen beszámolnánk.